Skąd się bierze włóknina ścierna?

dyski ścierne do szlifierki

Włóknina ścierna jest jednym z najbardziej podstawowych materiałów wykorzystywanych w pracach szlifierskich i podczas obróbki końcowo – wykończeniowej. Włóknina sama w sobie jest sprężystym materiałem, powstającym poprzez połączenie ze sobą włókien syntetycznych oraz cząsteczek ściernych, połączonych ze sobą za pomocą żywicy syntetycznej. Ten rodzaj włókniny charakteryzuje trójwymiarowa struktura, po naciśnięciu włókniny materiał szybko powraca do pierwotnego kształtu.

Czym jeszcze charakteryzuje się włóknina ścierna?

Ten rodzaj materiału jest odporny na wodę oraz deformacje, dzięki czemu może być wykorzystywany zarówno do pracy na mokro, jak i na sucho. Włóknina ścierna jest wytrzymała, nie przegrzewa się podczas szlifowania. Dzięki temu, że dopasowuje się do ograbianego elementu, praca przebiega łatwiej i sprawniej. Obecnie dostępne są różne rodzaje tego materiału ściernego, różniące się przede wszystkim wielkością cząsteczek ściernych oraz materiałem, z jakiego zostały wykonane.

Ze względu na wielkość cząsteczek ściernych wyróżnić można włókninę o grubej granulacji, średniej granulacji, wysokiej granulacji, bardzo wysokiej granulacji oraz ultra wysokiej granulacji. Mocne szlifowanie wykonuje się za pomocą włókniny o grubej granulacji, natomiast gładkie powierzchnie można uzyskać za pomocą ultra wysokiej granulacji. Ze względu na materiał, z którego powstały cząsteczki ścierne można wyróżnić włókninę z cyrkonem, węglikiem krzemu oraz elektrokorundem.

Gdzie wykorzystuje się włókninę ścierną?

Włóknina ścierna wykorzystywana jest przede wszystkim do szlifowania, polerowania i czyszczenia powierzchni. Za jej pomocą można dotrzeć nawet do trudno dostępnych zakamarków. Sprawdza się zarówno w profesjonalnych warsztatach czy zakładach, jak i w przydomowych garażach. Jej użycie pozwala na nadanie finalnego wyglądu różnego rodzaju elementom. Za pomocą włókniny ściernej można obrabiać metal, aluminium, chrom, mosiądz, stal nierdzewną, ceramikę, tworzywa sztuczne oraz szkło.

Ten materiał ścierny jest nie tylko bardzo uniwersalny, ale również stosunkowo tani. To sprawia, że można znaleźć go w praktycznie każdym garażu. Niektóre panie domu wykorzystują włókninę ścierną jako produkt do doczyszczania przypalonych naczyń. Ten materiał jest nietoksyczny i nie traci funkcjonalności pod wpływem wilgoci, dlatego też może być używany do przedmiotów mających kontakt z żywnością.

Skąd się bierze włóknina ścierna?