Dlaczego fibra to dobry materiał ścierny?
Materiały ścierne to produkty uniwersalne, wykorzystywane powszechnie w przemyśle, branży motoryzacyjnej oraz budowlanej. Ważne jest, aby były jak najskuteczniejsze i wydajne. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem okazuje się fibra, występująca zazwyczaj pod postacią dysków i krążków, które montuje się na przystosowanych w tym celu specjalnych podkładkach.
Tego typu materiały ścierne wyróżniają się precyzyjnym ukształtowaniem ziaren, przez co szlifowanie jest skuteczniejsze i dokładniejsze niż w przypadku innych produktów. Użyte w nich ziarna są niezwykle ostre. Jednocześnie fibra obrabia produkt równomiernie, a rysy na nią jednolity kształt i głębokość. Użycie nowoczesnych technologii w dyskach i krążkach przekłada się również na mniejszy nacisk użytkownika, przez co praca z nimi nie jest wyczerpująca.
Nowoczesna fibra najczęściej jest łączona z czynnikiem chłodzącym. Dzięki temu użytkownik nie musi martwić się o to, że temperatura materiału osiągnie zbyt wysoki poziom. Dodatek czynnika chłodzącego przekłada się także na wydłużoną żywotność krążka lub dysku. Produkt można bezpiecznie wykorzystać do szlifowania delikatnych i wrażliwych na przegrzanie powierzchni. Fibra pozwala użytkownikowi na oszczędności finansowe, które wynikają z tego, że materiału ściernego nie trzeba tak często wymieniać na nowy.
Jakie zastosowanie mają krążki i dyski ścierne z fibry?
Jednym z najczęściej obrabianych materiałów przy pomocy fibry jest stal nierdzewna. Surowiec ten jest powszechnie używany w produkcji maszyn przemysłowych, pojazdów, barierek i balustrad, a nawet produktów codziennego użytku. Fibrę można wykorzystać do:
- osuwania spoin,
- usuwania wszelkich niedoskonałości na powierzchni stali,
- fazowania,
- krawędziowania,
- usuwania zendry, inaczej zgorzeliny. Jest to warstwa tlenków metali, która powstaje na skutek korozji gazowej.
Inny rodzaj fibry przeznaczony jest do obrabiania stali węglowej. Poszczególne krążki i dyski różnią się od siebie parametrami takimi jak średnica, granulacja oraz maksymalna liczba obrotów, jakie można zastosować w trakcie obróbki.