Kleje do materiałów kompozytowych
Materiały kompozytowe to produkty o niejednorodnej strukturze będące wynikiem połączenia dwóch składników o odmiennych właściwościach. Poszczególne komponenty zapewniają powstałemu w ten sposób materiałowi wyjątkowe cechy. Mianowicie, najczęściej jeden z nich przyjmuje rolę spoiwa odpowiedzialnego za twardość i elastyczność, drugi natomiast nadaje substancji odporność na wszelkie ściskanie i rozciąganie.
Materiały kompozytowe znane są ludzkości już od tysięcy lat, natomiast współczesny gwałtowny rozwój tej technologii nastąpił dopiero po opanowaniu sposobu produkcji żywic syntetycznych.
Czy da się połączyć dwa kompozyty?
Materiały kompozytowe stanowią grupę produktów coraz chętniej wykorzystywaną w wielu rozwiązaniach architektonicznych. Dzieje się tak za sprawą niskiej ceny kompozytów i zaskakującej trwałości konstrukcji powstałej za ich pomocą. Do głównych pytań należy jednak zawsze sposób połączenia takiego materiału z pozostałą częścią budynku. Na pomyślny przebieg tej czynności może wpłynąć zastosowanie klejów do kompozytów, których użycie znacząco usprawnia szybkość montażu. Zaletą wspomnianych substancji jest możliwość używania ich bez konieczności wcześniejszego przygotowywania podłoża. Kleje do materiałów kompozytowych są też odporne na działanie promieniowania UV, jak i pozostałych warunków środowiska takich, jak deszcz oraz skrajne temperatury powietrza. Kolejną ważną cechą przemawiającą na korzyść tej grupy klejów jest ich proekologiczna formuła charakteryzująca się zdecydowanie ograniczonym poziomem emitowanych przez nią substancji lotnych.
W jakich dziedzinach przyda się klej do materiałów kompozytowych?
Cechy kleju do materiałów kompozytowych czynią produkt uniwersalnym, zapewniając tym możliwość stosowania go w wielu dziedzinach, nie tylko w tych związanych z architekturą oraz budownictwem. Wspomniane spoiwo znajduje swoje zastosowanie między innymi również w przemyśle morskim, gdzie służy podczas wykonywania aplikacji oraz uszczelnień łodzi i jachtów. Kleje do kompozytów to także niezastąpione narzędzia do produkcji przyczep, jak i kabin ciężarówek – ich użycie zastępuje tradycyjne nity spajające, czym znosi prawdopodobieństwo powstania wycieków w miejscu zszycia.