Rodzaje materiałów ściernych
Prace stolarskie czy blacharsko-lakiernicze nierzadko wiążą się z koniecznością oczyszczenia obrabianego materiału. W tym celu wykorzystuje się specjalne materiały ścierne, dla których charakterystyczna jest obecność specjalnej warstwy z tzw. ziarna ściernego. Jakie materiały ścierne wyróżniamy i co warto wiedzieć na ich temat? Na te pytania postaraliśmy się odpowiedzieć w treści dzisiejszego artykułu. Zapraszamy do uważnej lektury.
Materiały ścierne – wg jakich zasad je dzielimy?
Najogólniej rzecz ujmując, mianem materiałów ściernych określamy tworzywa mineralne, dla których charakterystyczna jest duża twardość i odporność chemiczno-termiczna. Warto zauważyć, że materiały ścierne, dzielimy na:
- naturalnie występujące – np. diament, piaskowiec, kwarc;
- wytwarzane przez człowieka w procesie produkcji – np. proste związki chemiczne i materiały szlifierskie.
Oczywiście, w procesie obróbki przemysłowej, z uwagi na łatwą dostępność i korzystną cenę, wykorzystuje się przede wszystkim syntetyczne materiały ścierne.
Materiały ścierne – rodzaje:
Obecnie na rynku znaleźć można szeroki wybór różnego rodzaju materiałów ściernych. Do najpopularniejszych zaliczane są:
- taśmy szlifierskie bezkońcowe – forma materiału ściernego wykorzystywana do pracy z użyciem szlifierek pneumatycznych lub elektrycznych;
- krążki ścierne – uniwersalne narzędzie, które wykorzystuje się przy szlifowaniu elektronarzędziami np. drewna czy metalu;
- arkusze na płótnie – wyjątkowo elastyczne. Używa się ich do obróbki ręcznej lub z wykorzystaniem elektronarzędzi.
Papier ścierny
Najpopularniejszym materiałem ściernym jest oczywiście papier ścierny. Wykorzystuje się go przede wszystkim do wygładzania powierzchni drewna, metalu lub tworzyw sztucznych. Dostępny jest w wielu różnych rodzajach, jak np. arkuszach a4, rolkach czy taśmach, dla których charakterystyczna jest duża grubość ziarna z jednej strony. To, który rodzaj sprawdzi się najlepiej w naszym przypadku zależeć będzie przede wszystkim od rodzaju powierzchni obrabianego materiału.